The primary election is May 8. The deadline to file candidates for file for office was Feb. 9. To find your polling place, register to vote, or find more election information, visit in.gov/sos/elections.
U.S. Senator
Mike Braun (R), Joe Donnelly (D), Luke Messer (R), Todd Rokita (R)
U.S. Representative (Fifth District)
Susan W. Brooks (R), Jennifer Christie (D), Dion Douglas (D), Sean Dugdale (D), Eshel Faraggi (D), Kyle Brenden Moore (D), Dee Thornton (D)
U.S. Representative (Sixth District)
Mike Campbell (R), Thomas G. Ferkinhoff (R), George T. Holland (D), Jonathan M. Lamb (R), Jeannine Lee Lake (D), K. (Jasen) Lave (D), Stephen M. MacKenzie (R), Luke Messer (R), Greg Pence (R), Jim Pruett (D), Lane Siekman (D), Jeff Smith (R), Joshua Williamson (D)
U.S. Representative (Seventh District)
André D. Carson (D), John L. Couch (R), J. Jason Davis (R), Donald Eason, Jr. (R), Curtis D. Godfrey (D), Wayne “Gunny” Harmon (R), Bob Kern (D), JD Miniear (R), Pierre Quincy Pullins (D), Sue Spicer (D), Tony “Big Dog” Van Pelt (R)
Indiana State Senator (District 26)
Dave Cravens (D), Mike Gaskill (R), Steffanie Owens (R), Dave Ring (D)
Indiana State Senator (District 31)
Crystal D. LaMotte (R), Derek Camp (D), James W. Merritt, Jr. (R)
Indiana State Representative (District 37)
Aimee Rivera Cole (D), Daniel J. (Dan) Greenhalgh (D), Todd Huston (R)
Indiana State Representative (District 53)
Robert (Bob) Cherry (R), Nancy Tibbett (D)
Indiana State Representative (District 87)
Paula L. Finch (R), Carey Hamilton (D)
Indiana State Representative (District 88)
Brian C.Bosma (R), Poonam Gill (D)
Marion County Sheriff
William J. Benjamin (D), Brian K. Durham (R), Kerry Joseph Forestal (D), Jim Grimes (R), Thomas L. Vaughn (R)
Marion County Prosecutor (19th Circuit)
Terry R. Curry (D), Benjamin D. Strahm (R)
Marion County Prosecutor (90th Circuit)
Michael Steiner (D)
Marion County Clerk
Myla A. Eldridge (D), Kyle Leffel (R)
Marion County Assessor
Joseph P. O’Connor (D)
Marion County Auditor
Caarn Singh Heir (R), Julie L. Voorhies (D)
Marion County Recorder
Paul Annee (R), Kate Sweeney Bell (D)
Hancock County Prosecutor (18th Circuit)
Grey Chandler (R), Brent E. Eaton (R), Bob Elsea (R)
Hancock County Clerk
Lisa Eberhardt Lofgreen (R), Mark Lozier (R), Miriam D. Rolles (R)
Hancock County Circuit Court Judge (18th Circuit)
D.J. Davis (R), Scott Sirk (R), J. Scott Wooldridge (R)
Hancock County Auditor
Heather Bussell (R), Debra A. Carnes (R)
Hancock County Recorder
Marcia R. Moore (R), Susie Albertson Morris (R)
Hancock County Sheriff
Wayne Addison (R), Brad Burkhart (R), Donnie Munden (R), Donnie “Smitty” Smith (R)
Hancock County Surveyor
Susan A. Bodkin (R)
Hancock County Assessor
Katie Molinder (R), Cindy Wolfski Roberts (R)
Hancock County Commissioner (District 2)
Kent L. Fisk (R), Marc Huber (R)
Hancock County Council (District 1)
Jeannine Gray (R)
Hancock County Council (District 2)
Mary A. Noe (R), Randy Sorrell (R)
Hancock County Council (District 3)
Will Ronan (R), Jim Shelby (R)
Hancock County Council (District 4)
William A. Bolander (R)
Hamilton County Superior Court 1 Judge
Michael A. Casati (R), Jeffrey M. Heinzmann (R), Will Riley (R)
Hamilton County Superior Court 6 Judge
Gail Bardach (R)
Hamilton County Prosecutor
Lee Buckingham II (R)
Hamilton County Clerk
Kathy Kreag Richardson (R)
Hamilton County Recorder
Jennifer Hayden (R)
Hamilton County Sheriff
Bill Clifford (R), Eddie Moore (R), Dennis Quakenbush (R), Mitchell Russell (R)
Hamilton County Coroner
John R. Chalfin (R)
Hamilton County Assessor
Robin L. Ward (R)
Hamilton County Commissioner (District 1)
Christine Altman (R), Matt Milam (R)
Hamilton County Council (District 1)
Jeremy Eltz (D), Fred Glynn (R), Sue Maki (R)
Hamilton County Council (District 2)
Amy Elizabeth Massillamany (R)
Hamilton County Council (District 3)
Steve Schwartz (R), Mark F. Hall (R), Jeremy Hawk (D), Gregg A. Werling (D)
Hamilton County Council (District 4)
Ken Alexander (R), Sheldon Barnes (R), William L. Howard II (D), Christine Pauley (R), Rick Sharp (R)
Fortville Town Council (At-Large)
Robert J. Sterrett (R)
Fortville Town Council (District 2)
Robert C. Holland (R)
McCordsville Town Council (At-Large)
Tom Strayer (R), Barry Wood (R)
Lawrence (Marion) Township Judge of the Small Claims Court
Kimberly Bacon (D), David M. Seiter (R)
Lawrence (Marion) Township Constable
Terry Burns (D)
Lawrence (Marion) Township Trustee
Michael E. Reeves (R), Steve Talley (D)
Vernon (Hancock) Township Trustee
Florence L. May (R)
Vernon (Hancock) Township Board
Nancy Cushman (R), Marybeth Sears (R), Gary Sharrett (R), Andrew Smith (R)
Delaware (Hamilton) Township Board
Dayna Colbert (D), Rick Fain (R), David Giffel (R), Kent S. Nelson (D), Ed Pierce (R), Mary E. Ray (D), Marilyn A. Schenkel (R), Bianca Zaklikowski (D)
Fall Creek (Hamilton) Township Trustee
Doug Allman (R), Ben Slota (R)
Fall Creek (Hamilton) Township Board
Brian Baehl (R), Michael J. Brown (R), Greg Dewald (R), Chad Garrard (R), Jason Meyer (R)