Final 2018 Hamilton County Primary Election results

0

The following are the unofficial, final results for voting in Hamilton County only.

*indicates winner

U.S. Senator

  • *Mike Braun (R) – 42.45% (13,666 votes)
  • Luke Messer (R) – 30.95% (9,964 votes)
  • Todd Rokita (R) – 26.60% (8,562 votes)
  • *Joe Donnelly (D) – 100% (8,377 votes)

U.S. Representative (District 5)

  • *Susan W. Brooks (R) – 100% (29,994 votes)
  • Dion Douglas (D) – 10.05% (815 votes)
  • Sean Dugdale (D) – 5.70% (462 votes)
  • Eshel Faraggi (D) – 9.91% (804 votes)
  • Kyle Brenden Moore (D) – 22.62% (1,835 votes)
  • *Dee Thornton (D) – 51.73% (4,196 votes)

Indiana State Senator (District 29)

  • *Mike Delph (R) – 54.80% (2,358 votes)
  • Corrie Meyer (R) – 45.20% (1,945 votes)
  • *J.D. Ford (D) – 100% (1,214 votes)

Indiana State Senator (District 31)

  • Crystal D. LaMotte (R) – 35.13% (1,553 votes)
  • *James W. Merritt, Jr. (R) – 64.87% (2,868 votes)
  • *Derek Camp (D) – 100% (1,465 votes)

Indiana State Representative (District 24)

  • *Donna Schaibley (R) – 100% (4,206 votes)
  • *Naomi S. Bechtold (D) – 100% (1,286 votes)

Indiana State Representative (District 29)

  • Brandon (Brad) Beaver (R) – 20.12% (1,614 votes)
  • Garen T. Bragg (R) – 9.29% (745 votes)
  • *Chuck Goodrich (R) – 46.72% (3,748 votes)
  • Gregory P. (Greg) O’Connor (R) – 23.88% (1,916 votes)
  • *Tracy M. Roberts (D) – 100% (1,535 votes)

Indiana State Representative (District 37)

  • *Todd Huston (R) – 100% (4,736 votes)
  • *Aimee Rivera Cole (D) – 100% (2,020 votes)

Indiana State Representative (District 39)

  • Tom Linkmeyer (R) – 43.15% (3,678 votes)
  • *Jerry Torr (R) – 56.85% (4,843 votes)
  • *Mark C. Hinton (D) – 100% (2,227 votes)

Indiana State Representative (District 88)

  • *Brian C. Bosma (R) – 100% (1,284 votes)
  • *Poonam Gill (D) – 100% (378 votes)

Hamilton County Superior Court 1 Judge

  • *Michael A. Casati (R) – 40.73% (12,269 votes)
  • Jeffrey M. Heinzmann (R) – 26.18% (7,888 votes)
  • Will Riley (R) – 33.09% (9.968 votes)

Hamilton County Superior Court 6 Judge

  • *Gail Bardach (R) – 100% (26,881 votes)

Hamilton County Prosecutor

  • *D. Lee Buckingham II (R) – 100% (26,694 votes)

Hamilton County Clerk

  • *Kathy Kreag Richardson (R) – 100% (27,684 votes)

Hamilton County Recorder

  • *Jennifer Hayden (R) – 100% (26,602 votes)

Hamilton County Sheriff

  • Bill Clifford (R) – 38.91% (12,619 votes)
  • Eddie Moore (R) – 6.68% (2,166 votes)
  • *Dennis Quakenbush (R) – 43.44% (14,053 votes)
  • Mitchell Russell (R) – 11.08% (3,594 votes)

Hamilton County Coroner

  • *John R. Chalfin (R) – 100% (27,720 votes)

Hamilton County Assessor

  • *Robin L. Ward (R) – 100% (27,909 votes)

Hamilton County Commissioner (District 1)

  • *Christine Altman (R) – 61.04% (17,599 votes)
  • Matt Milam (R) – 38.96% (11,231 votes)

Hamilton County Council (District 1)

  • *Fred Glynn (R) – 50.87% (4,067 votes)
  • Sue Maki (R) – 49.13% (3,928 votes)
  • Jeremy Eltz (D) – 100% (2,180 votes)

Hamilton County Council (District 2)

  • *Amy Elizabeth Massillamany (R) – 100% (4,852 votes)

Hamilton County Council (District 3)

  • Mark F. Hall (R) – 45.05% (4,278 votes)
  • *Steve Schwartz (R) – 54.95% (5,218 votes)
  • *Jeremy Hawk (D) – 54.94%
  • Gregg A. Werling (D) – 45.06%

Hamilton County Council (District 4)

  • *Ken Alexander (R) – 34.79% (2,852 votes)
  • Sheldon Barnes (R) – 6.10% (500 votes)
  • Christine Pauley (R) – 30.11% (2,468 votes)
  • Rick Sharp (R) – 29.00% (2,377 votes)
  • *William L. Howard II (D) – 100% (1,866 votes)

Clay Township Trustee

  • *Douglas Callahan (R) – 100% (8,596 votes)

Clay Township Board (3 seats)

  • Paul K. Bolin (R) – 22.00% (5,111 votes)
  • *Mary Eckard (R) – 28.76% (6,682 votes)
  • *Paul D. Hensel (R) – 22.11% (5,137 votes)
  • *Matthew Snyder (R) – 27.13% (6,303 votes)
  • *Kevin Patterson (D) – 31.67% (2,079 votes)
  • *Michael R. Sweeten (D) – 30.18% (1,981 votes)
  • *Erin Vahrenkamp (D) – 38.16% (2,505 votes)

Delaware Township Trustee

  • *Debbie Driskell (R) – 100% (2,024 votes)

Delaware Township Board (3 seats)

  • *Dayna Colbert (D) – 30.85% (746 votes)
  • Kent S. Nelson (D) – 15.55% (376 votes)
  • *Mary E. Ray (D) – 26.34% (637 votes)
  • *Bianca Zaklikowski (D) – 27.25% (659 votes)
  • Rick Fain (R) – 22.75% (1,170 votes)
  • *David Giffel (R) – 22.81% (1,173 votes)
  • *Ed Pierce (R) – 24.97% (1,284 votes)
  • *Marilyn A. Schenkel (R) – 29.48% (1,516 votes)

Fall Creek Township Trustee

  • *Doug Allman (R) – 75.71% (2,893 votes)
  • Ben Slota (R) – 24.29% (928 votes)

Fall Creek Township Board (3 seats)

  • *Brian Baehl (R) – 21.93% (2,190 votes)
  • Michael J. Brown (R) – 15.40% (1,538 votes)
  • *Greg Dewald (R) – 19.33% (1,931 votes)
  • Chad Garrard (R) – 18.15% (1, 813 votes)
  • *Jason Meyer (R) – 25.19% (2,516 votes)

Noblesville Township Trustee

  • *Tom Kenley (R) – 100% (5,605 votes)
  • *Heather Rolinski (D) – 100% (1,177 votes)

Noblesville Township Board (3 seats)

  • Ray Ade, Jr. (R) – 7.60% (1,231 votes)
  • *Joe Arrowood (R) – 20.85% (3,375 votes)
  • J.B. Bachman (R) – 11.08% (1,793 votes)
  • Terry L. Busby (R) – 17.53% (2,838 votes)
  • *John B. Davis (R) – 19.15% (3,100 votes)
  • *Peggy R. Pfister (R) – 23.79% (3,852 votes)
  • *Jill T. Crehan (D) – 100% (904 votes)
  • *Paula Jo Gilliam (D) – 100% (903 votes)

Washington Township Trustree

  • Marla Ailor (R) – 44.39% (1,840 votes)
  • *Danielle Carey Tolan (R) – 55.61% (2,305 votes)

Washington Township Board (3 seats)

  • *Danyele Easterhaus (R) – 16.22% (1,808 votes)
  • Jeannine D. Fortier (R) – 9.10% (1,014 votes)
  • *David D. Gill (R) – 14.38% (1,603 votes)
  • Richard J. Hardcastle, Jr. (R) – 5.96% (664 votes)
  • Stacy London (R) – 13.98% (1,558 votes)
  • Cheryl McKinney (R) – 12.86% (1,433 votes)
  • Gary Southerland (R) – 10.64% (1,186 votes)
  • *Erica Strahm (R) – 16.85% (1,878 votes)
  • *Shelly A. Brown (D) – 100% (915 votes)

Wayne Township Trustee

  • *Diane Crim (R) – 100% (485 votes)

Wayne Township Board (3 seats)

  • Phil Belcher (R) – 16.09% (243 votes)
  • *Robert Brent Hiday (R) – 22.45% (339 votes)
  • Robert Dustin Hiday (R) – 18.21% (275 votes)
  • *Stacy Mahan (R) – 19.40% (293 votes)
  • *Laura McNamara (R) – 23.84% (360 votes)
  • *Brandy Bast (D) – 100% (168 votes)

White River Township Trustee

  • *Jamie Rulon (R) – 100% (395 votes)

White River Township Board (3 seats)

  • *William Burkhardt (R) – 32.32% (286 votes)
  • *Lisa Suzanne Flanders (R) – 35.71% (316 votes)
  • *Donna Gentry (R) – 31.98% (283 votes)
Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.