Candidate filings for 2014 primary
U.S. Representative – District 5
Susan Brooks (R)
Allen Davidson (D)
Shawn Denney (D)
David Ford (D)
David Stockdale (R)
State Senator – District 21
James Buck (R)
State Senator – District 29
Mike Delph (R)
J.D. Ford (D)
State Senator – District 31
Crystal LaMotte (R)
James Merritt, Jr. (R)
State Representative – District 24
Steve Braun (R)
State Representative – District 29
Joe Marcum (D)
Kathy Richardson (R)
State Representative – District 32
Bob Ashley (D)
Parvin Gillim (R)
P. Eric Turner (R)
State Representative – District 37
Todd Huston (R)
State Representative – District 39
Don Meier (R)
David Russ (D)
Jerry Torr (R)
State Representative – District 88
Brian Bosma (R)
Circuit Court Judge
Paul Felix (R)
Judge Superior Court 3
William Hughes (R)
Brian Poindexter (R)
Judge Superior Court 4
J. Richard Campbell (R)
Judge Superior Court 5
Wayne Sturtevant (R)
Prosecuting Attorney
D. Lee Buckingham III (R)
Hamilton County Clerk
Tammy (Clark) Baitz (R)
Rhonda Gary (R)
Hamilton County Recorder
Ray Ade (R)
Jennifer Hayden (R)
Hamilton County Sheriff
Mark Bowen (R)
Hamilton County Coroner
John R. Chalfin (R)
Roger Conn (R)
Hamilton County Assessor
Robin Ward (R)
Hamilton County Commissioner – District 1
Christine Altman (R)
Hamilton County Council – District 1
Andrew Dollard (R)
Fred Glynn (R)
Hamilton County Council – District 2
Amy Massillamany (R)
Hamilton County Council – District 3
Steve Schwartz (R)
Hamilton County Council – District 4
Paul Ayers (R)
Adams Township Trustee
Douglas Callahan (R)
Adams Township Board
Floyd Barker (R)
Gail Godby (R)
Ron Stone (R)
Sharon Wilson (R)
Clay Township Trustee
Douglas Callahan (R)
Clay Township Board
Jim Blessing (D)
Paul Boliln (R)
Meredith Carter (R)
Mary Eckard (R)
Richard Leirer (R)
Matthew Snyder (R)
Delaware Township Trustee
Debbie Driskell (R)
Delaware Township Board
Rick Fain (R)
Michael Jordan (R)
Ed Pierce (R)
Marilyn Schenkel (R)
Fall Creek Township Trustee
Doug Allman (R)
Jeff Hern (R)
Fall Creek Township Board
Emily Alexander (R)
Brian Baehl (R)
Jack Colwell (R)
Connie Marten (R)
Dan Rieke (R)
Krissy Schenck (R)
Pamela Zagar (R)
Jackson Township Trustee
Christina Miller (R)
Jackson Township Board
Barbara Inman (R)
Jeff Roberts (R)
Glen Schwartz (R)
Noblesville Township Trustee
Theresa Caldwell (R)
Tom Kenley (R)
Noblesville Township Board
Joe Arrowood (R)
Terry Busby (R)
Raymond Chappell (R)
James L. Cox (R)
David Mallery (R)
Peggy Pfister (R)
Jim Williams (R)
Washington Township Trustee
Danielle Carey Tolan (R)
Jennifer Smith (R)
Washington Township Board
David Gill (R)
Jim Peyton (R)
Gary Southerland (R)
Carl Steele (R)
Wayne Township Trustee
Otto Berlin (R)
Diane Crim (R)
Wayne Township Board
Phil Belcher (R)
Scott McNamara (R)
White River Township Trustee
Edmund Fouse (R)
Jamie Rulon (R)
White River Township Board
Charles Burkhardt (R)
Lisa Flanders (R)
Donna Gentry (R)
Atlanta Town Council – At-large
Fred Farley (R)
Pamela Van Hook (R)
Cicero Town Council – At-large
Chad Amos (R)
Brad Baker (R)
Brett Foster (R)
Rick Smith (R)
Sheridan Town Council – At-large
Glen Bougher (R)
Steve Fisher (R)
Sheryl Peters (D)
Jeremy Somerville (R)
Fishers Mayor
Renee Cox (R)
Scott Fadness (R)
Maurice Heitzman (R)
Walt Kelly (R)
Marvin Scott (R)
Elaine Viskant (R)
Fishers City Clerk
Jennifer Kehl (R)
Jeanette Winkler (R)
Fishers City Council – SE
Pete Peterson (R)
Fishers City Council – NW
Mike Colby (R)
Kent Nelson (D)
Selina Stoller (R)
Fishers City Council – NC
Georgia Brown (R)
Eric Moeller (R)
Fishers City Council – SC
Gregory Purvis (D)
John Weingardt (R)
Fishers City Council – SW
Bill Brown (R)
David George (R)
Justin Kilgore (D)
Fishers City Council – NE
Brad DeReamer (R)
Stuart Easley (R)
Chad Garrard (R)
Ed Offerman (R)
Fishers City Council – At-large
Rich Block (R)
Todd Bracken (R)
Cecilia Coble (R)
Jeff Heinzmann (R)
Jason Meyer (R)
Todd Zimmerman (R)