217 of 217 precincts reported
U.S. Representative – District 5 (Republican)
Susan Brooks – 15617 votes, 72.01 percent
David Campbell – 2265 votes, 10.44 percent
David Stockdale – 3806 votes, 17.55 percent
U.S. Representative – District 5 (Democrat)
Allen Davidson – 413 votes, 24.31 percent
Shawn Denney – 744 votes, 43.79 percent
David Ford – 542 votes, 31.90 percent
State Senator – District 21 (R)
James Buck – 1538 votes, 100 percent
State Senator – District 29 (R)
Mike Delph – 1452 votes, 100 percent
State Senator – District 29 (D)
J.D. Ford – 190 votes, 100 percent
State Senator – District 31 (R)
Crystal LaMotte – 1512 votes, 29 percent
James Merritt, Jr. – 3702 votes, 71 percent
State Representative – District 24 (R)
Steve Braun – 1469 votes, 100 percent
State Representative – District 29 (R)
Kathy Richardson – 3964 votes, 100 percent
State Representative – District 29 (D)
Joe Marcum – 352 votes, 100 percent
State Representative – District 32 (D)
Bob Ashley – 179 votes, 100 percent
State Representative – District 32 (R)
Parvin Gillim – 1048 votes, 45.55 percent
P. Eric Turner – 1253 votes, 54.45 percent
State Representative – District 37 (R)
Todd Huston – 6131 votes, 100 percent
State Representative – District 39 (R)
Don Meier – 1756 votes, 36.85 percent
Jerry Torr – 3009 votes, 63.15 percent
State Representative – District 39 (D)
David Russ – 400 votes, 100 percent
State Representative – District 88 (R)
Brian Bosma – 1510 votes, 100 percent
Circuit Court Judge (R)
Paul Felix – 17653 votes, 100 percent
Judge Superior Court 3 (R)
William Hughes – 10849 votes, 51.56 percent
Brian Poindexter – 10192 votes, 48.44 percent
Judge Superior Court 4 (R)
J. Richard Campbell – 18426 votes, 100 percent
Judge Superior Court 5 (R)
Wayne Sturtevant – 18006 votes, 100 percent
Prosecuting Attorney (R)
D. Lee Buckingham III – 17605 votes, 100 percent
Hamilton County Clerk (R)
Tammy (Clark) Baitz – 12093 votes, 63.3 percent
Rhonda Gary – 7011 votes, 36.7 percent
Hamilton County Recorder (R)
Ray Ade – 3865 votes, 20.69 percent
Jennifer Hayden – 14813 votes, 79.31 percent
Hamilton County Sheriff (R)
Mark Bowen – 18771 votes, 100 percent
Hamilton County Coroner (R)
John R. Chalfin – 11054 votes, 58.74 percent
Roger Conn – 7765 votes, 41.26 percent
Hamilton County Assessor (R)
Robin Ward – 18095 votes, 100 percent
Hamilton County Commissioner – District 1 (R)
Christine Altman – 18098 votes, 100 percent
Hamilton County Council – District 1 (R)
Andrew Dollard – 2337 votes, 44.2 percent
Fred Glynn – 2950 votes, 55.8 percent
Hamilton County Council – District 2 (R)
Amy Massillamany – 5840 votes, 100 percent
Hamilton County Council – District 3 (R)
Steve Schwartz – 4438 votes, 100 percent
Hamilton County Council – District 4 (R)
Paul Ayers – 2883 votes, 100 percent
Adams Township Trustee (R)
John Patrick – 407 votes, 100 percent
Adams Township Board (R) – Elect 3
Floyd Barker – 287 votes, 24.10 percent
Gail Godby – 332 votes, 27.88 percent
Ron Stone – 308 votes, 25.86 percent
Sharon Wilson – 264 votes, 22.17 percent
Clay Township Trustee (R)
Douglas Callahan – 4368 votes, 100 percent
Clay Township Board (D) – Elect 3
Jim Blessing – 482 votes, 100 percent
Clay Township Board (R) – Elect 3
Paul Bolin – 2914 votes, 20.71 percent
Meredith Carter – 2127 votes, 15.12 percent
Mary Eckard – 3523 votes, 25.04 percent
Richard Leirer – 1875 votes, 13.33 percent
Matthew Snyder – 3632 votes, 25.81 percent
Delaware Township Trustee (R)
Debbie Driskell – 2818 votes, 100 percent
Delaware Township Board (R) – Elect 3
Rick Fain – 1706 votes, 24.14 percent
Michael Jordan – 1504 votes, 21.28 percent
Ed Pierce – 1790 votes, 25.33 percent
Marilyn Schenkel – 2068 votes, 29.26 percent
Fall Creek Township Trustee (R)
Doug Allman – 2084 votes, 40.88 percent
Jeff Hern – 3014 votes, 59.12 percent
Fall Creek Township Board (R) – Elect 3
Emily Alexander – 2034 votes, 14.94 percent
Brian Baehl – 2491 votes, 18.3 percent
Jack Colwell – 1926 votes, 14.15 percent
Connie Marten – 1504 votes, 11.05 percent
Dan Rieke – 2273 votes, 16.69 percent
Krissy Schenck – 1702 votes, 12.5 percent
Pamela Zagar – 1685 votes, 12.38 percent
Jackson Township Trustee (R)
Christina Miller – 899 votes, 100 percent
Jackson Township Board (R) – Elect 3
Barbara Inman – 768 votes, 33.55 percent
Jeff Roberts – 762 votes, 33.29 percent
Glen Schwartz – 759 votes, 33.16 percent
Noblesville Township Trustee (R)
Theresa Caldwell – 1574 votes, 45.98 percent
Tom Kenley – 1849 votes, 54.02 percent
Noblesville Township Board (R) – Elect 3
Joe Arrowood – 1709 votes, 18.61 percent
Terry Busby – 1290 votes, 14.05 percent
Raymond Chappell – 973 votes, 10.6 percent
James L. Cox – 1066 votes, 11.61 percent
David Mallery – 973 votes, 10.6 percent
Peggy Pfister – 1910 votes, 20.8 percent
Jim Williams – 1262 votes, 13.74 percent
Washington Township Trustee (R)
Danielle Carey Tolan – 1307 votes, 100 percent
Washington Township Board (R) – Elect 3
David Gill – 972 votes, 24.87 percent
Jim Peyton – 943 votes, 24.12 percent
Gary Southerland – 957 votes, 24.48 percent
Carl Steele – 1037 votes, 26.53 percent
Wayne Township Trustee (R)
Otto Berlin – 137 votes, 43.91 percent
Diane Crim – 175 votes, 56.09 percent
Wayne Township Board (R) – Elect 3
Phil Belcher – 189 votes, 47.13 percent
Scott McNamara – 212 votes, 52.87 percent
White River Township Trustee (R)
Edmund Fouse – 62 votes, 23.94 percent
Jamie Rulon – 197 votes, 76.06 percent
White River Township Board (R) – Elect 3
Charles Burkhardt – 192 votes, 32.93 percent
Lisa Flanders – 200 votes, 34.31 percent
Donna Gentry – 191 votes, 32.76 percent
Atlanta Town Council – At-large (R) – Elect 2
Fred Farley – 49 votes, 59.76 percent
Pamela Van Hook – 33 votes, 40.24 percent
Cicero Town Council – At-large (R) – Elect 2
Chad Amos – 451 votes, 38.51 percent
Brad Baker – 253 votes, 21.61 percent
Brett Foster – 383 votes, 32.71 percent
Rick Smith – 84 votes, 7.17 percent
Sheridan Town Council – At-large (R) – Elect 2
Glen Bougher – 131 votes, 27.81 percent
Steve Fisher – 170 votes, 36.09 percent
Jeremy Somerville – 170 votes, 36.09 percent
Sheridan Town Council – At-large (D) – Elect 2
Sheryl Peters – 28 votes, 100 percent
Fishers Mayor (R)
Renee Cox – 448 votes, 5.31 percent
Scott Fadness – 4274 votes, 46.5 percent
Maurice Heitzman – 255 votes, 2.77 percent
Walt Kelly – 3881 votes, 42.23 percent
Marvin Scott – 224 votes, 2.44 percent
Elaine Viskant – 69 votes, 0.75 percent
Fishers City Clerk (R)
Jennifer Kehl – 5345 votes, 71.3 percent
Jeanette Winkler – 2152 votes, 28.7 percent
Fishers City Council – SE (R)
Pete Peterson – 1314 votes, 100 percent
Fishers City Council – NW (R)
Mike Colby – 766 votes, 49.61 percent
Selina Stoller – 778 votes, 50.39 percent
Fishers City Council – NW (D)
Kent Nelson – 94 votes, 100 percent
Fishers City Council – NC (R)
Georgia Brown – 351 votes, 33.88 percent
Eric Moeller – 685 votes, 66.12 percent
Fishers City Council – SC (D)
Gregory Purvis – 90 votes, 100 percent
Fishers City Council – SC (R)
John Weingardt – 1118 votes, 100 percent
Fishers City Council – SW (R)
Bill Brown – 613 votes, 45.51 percent
David George – 734 votes, 54.49 percent
Fishers City Council – SW (D)
Justin Kilgore – 127 votes, 100 percent
Fishers City Council – NE (R)
Brad DeReamer – 452 votes, 29.29 percent
Stuart Easley – 477 votes, 30.91 percent
Chad Garrard – 280 votes, 18.15 percent
Ed Offerman – 334 votes, 21.65 percent
Fishers City Council – At-large (R) – Elect 3
Rich Block – 3792 votes, 17.41 percent
Todd Bracken – 2108 votes, 9.68 percent
Cecilia Coble – 4256 votes, 19.55 percent
Jeff Heinzmann – 3723 votes, 17.1 percent
Jason Meyer – 2581 votes, 11.85 percent
Todd Zimmerman – 5315 votes, 24.41 percent